Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
20-03-2012

Lubań na Via Regia

Lubań leży przy starym nadzwyczaj ważnym trakcie handlowym przecinającym Europę na kierunku równoleżnikowym i określanym powszechnie mianem Drogi Królewskiej – Via Regia. Choć przebieg drogi definiuje się obecnie bardzo szeroko, to należy pamiętać, że jej najważniejszy a zrazem dający się stosunkowo łatwo zdefiniować fragment rozciągał się pomiędzy Lipskiem a Wrocławiem oraz przebiegał przez takie miasta jak Drezno, Budziszyn, Görlitz, Lubań, Nowogrodziec, Bolesławiec, Legnicę. Szlak ten został opisany po raz pierwszy na mapie przy użyciu terminu Via Regia dopiero w 1732 r. Autor owej mapy, Friedrich Zürner uzasadnił użytą przez siebie nazwę tym, że przedstawiona przez niego droga znajdowała się przez setki lat pod opieką koronowanych głów: królów czeskich, cesarzy, oraz króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów z dynastii Wettinów Augusta II Mocnego. Warto pamiętać, że Via regia była określana również mianem drogi wojskowej (Heerstrasse). Najpierw wojna trzydziestoletnia, potem wielka wojna północna, wojny śląskie oraz wojny napoleońskie wykazały jej ogromne walory operacyjne.
Via Regia z racji tego, że była intensywnie uczęszczana przez ludzi reprezentujących różne grupy społeczne i wyznaniowe tworzyła swoisty korytarz, przez który wartkim szerokim nurtem przepływały różne myśli, idee oraz wszelakiego rodzaju nowinki. Od kilku lat w Niemczech a od niedawna także w Polce podejmowane są wysiłki celem wykorzystania dziedzictwa kulturowego drogi królewskiej w działaniach na rzecz rozwoju turystki, gospodarki, kultury i nauki.


 

Lubań w projekcie Via Regia

Obecnie Lubań uczestnicy aktywnie w projekcie Via Regia - poznać Europę od historii do przyszłości” służącym budowie strategii marketingowej regionu. Nadrzędne zadanie projektu polega na rozciągnięciu nad całym regionem, rozumianym jako obszar od Zgorzelca po Złotoryję, „Parasola promocyjnego”. Wykreowanie marki regionu pozwoli z jednej strony skutecznie docierać do potencjalnych gości z kraju i z zagranicy, natomiast z drugiej ułatwi wprowadzanie na rynek nowych produktów turystycznych. Wśród tych ostatnich nich kluczowe miejsce będzie zajmować impreza historyczna („Dni Wieży Brackiej” ). Przedstawiona w dniu 10 września 2011 r. inscenizacja pt. Szturm Wieży Brackiej, była jej zapowiedzią. Docelowo impreza ma zyskać charakter cykliczny, a poprzez bogatą ofertę programową stać się atrakcją dla szerokiego grona odbiorców z kraju i z zagranicy. Ponadto przygotowywany jest pakiet produktów turystycznych, które będą skierowane do miłośników regionalnych osobliwości historycznych, kulturowych i przyrodniczych. Oczywiście nie zabraknie nowych propozycji dla „aktywnych”. W tym przypadku pojawi się pakiet ofert związanych z rzeką Kwisą i ścieżkami rowerowymi.

http://viaregia.info/wp/

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...