Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-02-2018

Miasto Lubań otrzyma ministerialną dotację na zabezpieczenie dachu na Domu Solnym. Prace w technologii zgodnej z wymogami konserwatorskimi mają ruszyć w lecie.

W 2017 roku Miasto Lubań pozyskało ćwierć miliona złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zabezpieczenie dachu na Domu Solnym. Obiekt przekazano do remontu z końcem sierpnia. W trakcie remontu Wojewódzki Konserwator Zabytków dokonał oględzin i nakazał zmianę technologii z uwagi na zabytkową wartość dachówki. Nowy sposób przeprowadzania prac był dużo kosztowniejszy. Samorząd w porozumieniu z MKiDN wykonał zatem część prac do wysokości dotacji. Zapowiedziano też starania o kolejne dofinansowanie, pozwalające dokończyć przedsięwzięcie. Ministerialny konkurs „Ochrona zabytków” został już rozstrzygnięty i Lubań może cieszyć się z wyniku.

- Otrzymaliśmy dotację w wysokości miliona złotych – potwierdza Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania. – Pozwoli nam to przeprowadzić inwestycję zgodnie z wymogami konserwatorskimi.

Jak podają samorządowcy, w tej chwili 50% dachu jest już zabezpieczone, dzięki wykorzystaniu pierwszej dotacji z MKiDN. Prace zakończono na etapie demontażu dachówki z połowy dachu i położeniu nowego odeskowania i izolacji. Wszystkie roboty przeprowadzone zostały zgodnie z wytycznymi, określonymi przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków po oględzinach 5 października (przedstawialiśmy stanowisko WKZ w obszernym materiale). Zgodnie z planem samorządu wykonano prace do wysokości przyznanej dotacji z MKiDN (250 tysięcy złotych) i zabezpieczono obiekt przed czynnikami atmosferycznymi.

Jednocześnie samorząd złożył 2 wnioski o przyznanie dodatkowych środków zewnętrznych, bo tylko w taki sposób byłby w stanie zrealizować wszystkie roboty wskazane przez konserwatora w zakresie postępowania z zabytkową dachówką. Dla przypomnienia miała ona zostać ręcznie zdemontowana, oczyszczona, zakonserwowana i z powrotem ułożona na połaciach dachu i uzupełniania nieprzemysłowo wykonaną dachówką o tej samej formie, kształcie, grubości, fakturze i barwie. Teraz czeka nas kontynuacja remontu.

- Dokończymy roboty zabezpieczające na całej połaci dachu - informuje Tomasz Bernacki, naczelnik wydziału OŚiGP UM Lubań. – Zgodnie z wytycznymi konserwatora wyremontowany dach będzie składał się częściowo z dachówki rozbiórkowej i częściowo będzie uzupełniony nową, wykonaną w określonej technologii. Prace ruszą najwcześniej w lecie 2018 roku W tej chwili musimy przygotować odpowiednią dokumentację i poczekać na podpisanie umowy z MKiDN. Wykonawca zostanie wybrany w drodze przetargu.

Szybki przegląd listy wyników konkursu pozwala stwierdzić, że o dofinansowanie w konkursie starało się ponad 1500 podmiotów, z czego najwyżej jedna czwarta mogła liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Przedział kwot przyznawanych na remonty to od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, dotacja przyznana miastu Lubań należy do najwyższych na liście.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...