Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
01-05-2023

Emerytura to czas zasłużonego odpoczynku, jednak wiele osób nie potrafi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Wydaje się, że zwłaszcza mężczyznom ciężko jest otworzyć się na nowe możliwości, jakie otwierają się przed nimi dzięki większej ilości wolnego czasu.

czterech starszych mężczyzn przy stole

Populacja osób w tzw. trzecim wieku jest coraz liczniejsza. Niestety, jak większość Europy, jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Musimy nauczyć się z tym żyć, co dotyczy zwłaszcza ludzi w wieku 60+. Wraz z wiekiem aktywność człowieka maleje, choć część seniorów chętnie uczestniczy w różnych formach działalności czy to kulturalnej, czy to hobbystycznej. Przy Miejskim Domu Kultury w Lubaniu działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, miejscowa bibliotek również organizuje szereg zajęć twórczych i artystycznych: wykłady, wernisaże, spotkania autorskie, wystawy itp.

Do UTW zgłoszone jest ogółem 154 osoby, w tym tylko 22 mężczyzn, czyli na 7 pań przypada zaledwie 1 pan. Tak to wygląda, nie jest to imponujący wynik. Panowie chyba nie bardzo lubią się integrować z e swoim środowiskiem. Problemem jest zachęcenie mężczyzn do większej aktywności. Do tego populacja "chłopców" jest z natury niższa w tym przedziale wiekowym. A przecież opcji ciekawego spędzania wolnego czasu jest wiele. W samym tylko UTW jest 6 różnorakich propozycji edukacyjnych i nie tylko: koncerty, spektakle, wykłady, wieczorki taneczne. Wolimy jednak siedzieć przed telewizorem lub leżeć na kanapie, choć oczywiście nie jest to regułą. Są osoby, które mają ogrody działkowe i tam spędzają wolny czas, ale przecież tylko od wiosny do jesieni.

Wydaje mi się, że należy jeszcze bardziej propagować wśród osób 60+ różne formy spędzania wolnego czasu. Zwłaszcza panowie potrzebują chyba specjalnych zaproszeń. Może należy pomyśleć nad zajęciami skierowanymi typowo do „chłopaków”? My, mężczyźni, przez brak ruchu, spotkań i aktywności społecznej, gnuśniejemy. A przecież tyle jeszcze mamy do zaoferowania społeczeństwu i wcale nie chcemy stać się „kanapowcami”, tylko często brak nam tego impulsu, który zachęci nas do działania.

(W.M.)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...