Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
05-06-2024

Informujemy, że prowadzona wśród mieszkańców Lubania zbiórka wysegregowanych odpadów komunalnych jest zbyt niska. Oznacza to, że znaczna część mieszkańców wyrzuca surowiec recyklingowy tj. opakowania wielowarstwowe, metale, aluminium, plastik czy szkło do pojemników na odpady zmieszane. 

Sytuacja taka może spowodować podwyższenie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Prawidłowa segregacja ma wpływ na zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych, co przekłada się na zmniejszenie ponoszonych kosztów. Natomiast im większa ilość odpadów zmieszanych zostaje odebrana od mieszkańców, tym wyższe są koszty obsługi systemu gospodarki odpadami na terenie miasta i tym samym wyższe stawki opłat za odpady dla gospodarstw domowych.  

Dlatego przypominamy, że selektywna zbiórka odpadów komunalnych dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości i jest obowiązkowa.

  1. Odpady biodegradowalne należy wrzucać do brązowych pojemników.
  2. Odpady papierowe (gazety, kartony) powinny być umieszczane w niebieskich pojemnikach;
  3. Szkło należy wrzucać do zielonych pojemników.
  4. Plastik i metal (butelki PET, puszki, kartony po mleku) należy segregować do żółtych pojemników.
  5. Odpady zmieszane (pozostałości, które nie pasują do powyższych kategorii) wrzucamy do czarnych pojemników.

W przypadku stwierdzenia przez zakład odbierający odpady bądź uprawnionych pracowników urzędu nieprawidłowej segregacji odpadów, wszczynane będzie wobec właścicieli nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni postępowania administracyjne o wydaniu decyzji zwiększającej opłatę za odpady. 

  • Przykład:
    Każda osoba w Lubaniu płaci miesięcznie 32 zł stawki podstawowej za odpady segregowane. Za źle segregowane odpady zapłaci 32 zł x 4 = 128 zł opłaty. Czteroosobowa rodzina zapłaci wtedy 512 zł.
    To się absolutnie nie opłaca!

Prosimy o odpowiedzialne podejście do segregacji odpadów. Wspólnie możemy zadbać o czystość naszego otoczenia i przyczynić się do ochrony środowiska.

Dziękuję za współpracę i zaangażowanie

Burmistrz Miasta Lubań

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...