Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
17-05-2024

W lubańskich szkołach zostały zrealizowane profilaktyczne programy dla uczniów z zakresu uzależnień. Nie zabrakło również szkolenia dla nauczycieli, które dotyczyło wspierania wychowanków.

grupa uczniów siedzi w klasie na krzesełkach ułożonych w okrąg

Na początku kwietnia Gmina Miejska Lubań podpisała umowy na realizację programów profilaktycznych kierowanych do społeczności szkolnych lubańskich podstawówek. Jak skutecznie wspierać dzieci i młodzież? Co sprzyja nadużywaniu Internetu? Czy rozumiem swoje emocje? Czym jest asertywność? I przede wszystkim czy znam swoją wartość? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczniowie i pedagodzy z Lubania.

Nauczyciel na piątkę
Grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 2 wzięło udział w szkoleniu z programu profilaktycznego pn. Golden5 (Złota Piątka) Zajęcia kierowane do wychowawców nastolatków miały na celu przygotować ich do wspierania podopiecznych w zakresie osiągnięć szkolnych i rozwoju osobistego. Jednocześnie szkolenie uczyło radzenia sobie ze zróżnicowaniem w klasie i częstym zjawiskiem wykluczenia.

Dziękuję, nie piję!
W SP1 i SP2 poruszono zagadnienie związane z wczesną profilaktyką alkoholową. Program pn. DEBATA z obszaru profilaktyki uzależnień od alkoholu miał na celu zmniejszenie konsekwencji używania substancji psychoaktywnych oraz ograniczenie zachowań ryzykownych związanych z alkoholem. Jednocześnie prowadzący, przy użyciu metod aktywizujących, starali się zmodyfikować obiegowe przekonanie młodzieży np. że nie ma zabawy bez alkoholu.
- W trakcie zajęć nasza młodzież dowiedziała się, jak zapobiegać przedwczesnemu sięganiu po alkohol i poznała konsekwencje picia go. Ponadto program promował zdrowy styl życia, kształtowanie systemu wartości czy postawy asertywne wobec presji rówieśniczej. Warto dodać, że siódmo- i ósmoklasiści chętnie oraz z zaangażowaniem brali udział w „Debacie”. Wypowiadali się, przytaczając argumenty, wychodzili z inicjatywą pytań i samodzielnie wyciągali wnioski. Mamy nadzieję, że realizacja programu przyniesie pozytywne efekty w przyszłości podsumowała warsztaty Szkoła Podstawowa nr 1 w poście zamieszczonym na szkolnym Facebooku.

Znam siebie
Wszystkie lubańskie podstawówki skorzystały z programu profilaktycznego pn. "Stawiam na siebie" z obszaru profilaktyki uzależnień behawioralnych. Na zajęciach rozmawiano o korzystaniu z komputera i Internetu oraz hazardzie. Duży nacisk położono również na emocje, komunikację, asertywność czy stres. Spotkanie końcowe poświęcone było budowaniu zdrowej samooceny.

Zadanie sfinansowano ze środków przeznaczonych na realizację Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Lubaniu na 2024 rok.
(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...