Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-05-2024

Tegoroczny program Nocy Muzeów zapowiada się wyjątkowo. To już nie tylko muzealne ekspozycje, wykłady czy spotkania, ale także… historyczne smaki prosto z XIX-wiecznej książki kucharskiej.

Noc Muzeów to wyjątkowa ogólnopolska akcja, podczas której placówki muzealne i nie tylko otwierają się dla zwiedzających w nietypowej porze.

W Lubaniu nie zabraknie w tym dniu atrakcji, a całkowitą nowością będzie możliwość skosztowania potraw wykonanych na podstawie historycznych przepisów. 

- W zasadzie ten pomysł związany jest z naszą aktywnością na zamku Gryf. Biorąc udział w pracach związanych z odgruzowywaniem zamku, a częściowo z jego odbudową, prowadziliśmy też i prowadzimy nadal badania nad historią obiektu. Historykiem, który najwięcej napisał o zamku i do tej pory jego praca jest fundamentem i głównym źródłem wiedzy o dziejach zamku Gryf, był Johann Gottfried Bergemann. Okazuje się, że ów Johann Gottfried Bergemann napisał również książkę kucharskąopowiadał dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu dr Łukasz Tekiela. – Książka powstała we Lwówku w latach 20-tych XIX wieku i zawiera przepisy na potrawy, z których duża część, na pewno trafiała na lokalne stoły na przełomie XVIII i XIX wieku. 

Wytrawnymi daniami ugości nas Bar Ratuszowa i Koło Gospodyń Wiejskich „Olsza” z Olszyny. Na desery zaproszą lubańskie kawiarnie Bracka Cafe (tu mamy „cynk”, że w ofercie będzie ciasto królewskie) i Cherries&Berries, gdzie będzie czekał na lubanian tort włoski.

Jeśli ktoś chciałby pokusić się o własnoręczne wykonanie dawnych potraw, zachęcamy do zakupu książki kucharskiej Johanna Gottfrieda Bergemanna. Będzie to również możliwe podczas Lubańskiej Nocy Muzeów.

Kolejną propozycją na Noc Muzeów będzie wystawa dotycząca zamku Gryf. 

- Zaprezentujemy przedmioty, które udało nam się pozyskać podczas prac archeologicznych w ciągu ostatnich 4 lat w połączeniu z historią zamku. Są to praktycznie przedmioty niemalże ze wszystkich kategorii zabytków. Mamy tam numizmaty, mamy broń, ceramikę użytkową, kafle piecowe. Mamy też przedmioty związane z dietą mieszkańców zamku. Przedmioty metalowe, górnicze. Nikt wcześniej nigdy nie pokazywał tylu przedmiotów z tego obiektu. Dodatkowo będą temu towarzyszyć wykłady o historii naszych badań, opowiedziane na luzie – naukowo, ale z humorem. Bardziej skupię się na przygodach związanych z pracami na zamku, bo było ich bardzo dużo. Wiele z nich jest naprawdę zabawnych, więc myślę, że to będzie atrakcyjnezapowiedział dr Ł. Tekiela.

Dla osób, które chcą odwiedzić wszystkie atrakcje, przygotowaliśmy „rozkład jazdy” Lubańskiej Nocy Muzeów.

 1. Maraton Nocy Muzeów można rozpocząć już od godziny… 10.00, bo właśnie wtedy otwierają się dwie kawiarnie, serwujące w tym dniu historyczne desery: Bracka Cafe przy ul. Brackiej 6 i Cherries&Berries przy ul. Grunwaldzkiej 11. Obie kawiarnie są czynne do godziny 18.00.
 2. Od godziny 12.00 do 24.00 dostępna będzie wystawa w Wieży Brackiej „Szkło uranowe i minerały fluorescencyjne z kopalni Podgórze”. Oczywiście będzie też można wejść na szczyt Wieży, aby z wysokości 45 metrów podziwiać panoramę Lubania i okolic.
 3. Następnie proponujemy odwiedzić wystawę „Schron” i piknik historyczny, przygotowany przez Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc w Parku Niepodległości (w godzinach 12.00 – 22.00).
 4. Jeśli zgłodnieliście, warto wejść do Baru Ratuszowa, gdzie od godziny 12.00 do 21.00 będzie możliwość skosztowania historycznych potraw wytrawnych.
 5. Wystawę „Gryf – zamek nieznany” zobaczymy w Muzeum Regionalnym od godziny 12.00 do 24.00 (oprowadzanie kuratorskie – godzina 13.00 i 22.00).
 6. Muzeum zaprasza także na wystawę „Wciałowstąpienie” Barbary Krupy-Kapuśniak (oprowadzanie autorskie – godzina 16.30).
 7. W godzinach 15.00 – 17.00 na warsztaty i potańcówkę z tańcami z Bukowiny zaprasza do Sali Ślubów Piotr Bączkiewicz. Zapisy pod numerem telefonu 75 722 32 13.
 8. W międzyczasie warto skosztować potraw historycznych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Olsza”, które swoje stoisko będzie miało przy wejściu do Sali Ślubów w godzinach 15.00 – 19.00.
 9. O godzinie 17.30 rozpocznie się w Sali Ślubów wykład dr. Łukasza Tekieli „Skarby z gruzu – co kryją ruiny zamku Gryf”.
 10. Następnie w godzinach 18.00 – 19.00 odbędzie się promocja książki „Śląska książka kucharska dla gospodarstwa domowego i wiejskiego ziemskiego” wydawnictwa Wielka Izera. To właśnie z niej pochodzą historyczne przepisy na potrawy, które będzie można skosztować podczas imprezy.
 11. Rodziny z dziećmi w godzinach 19.00 – 20.00 zapraszamy na „Gawędę o wieży książęcej w Siedlęcinie. Daj się uwieść legendzie!”.
 12. Od godziny 16.00 do 23.00 na wystawę „Przetrwać na przekór losowi – z dziejów klasztoru św. Marii Magdaleny od Pokuty w Lubaniu” zapraszają siostry magdalenki (ul. Wrocławska 17).
 13. Potem proponujemy udać się do Galerii Sztuki „Przestrzeń” przy ul. Zgorzeleckiej 18 na wystawę „Smak” (otwarta w godzinach 14.00 – 24.00; kulminacja i oprowadzanie po wystawie – godzina 21.00).
 14. Lubański maraton możemy zakończyć w sali tradycji Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej przy ul. Wojska Polskiego 2 (otwarta w godzinach 16.00 – 22.00).

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...