Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
05-05-2024

„Nie ma nic piękniejszego niż pomaganie innym.” W piątek (19 kwietnia), w Jedynkowym Teatrze „Na Strychu”, odbyła się premiera autorskiego projektu pt. „Irena”. Przedstawienie zostało przygotowane dla uczniów klas: 7abcd oraz 8a. W jego I części tytułowa bohaterka, tj. Irena Sendlerowa, opowiedziała o swoim burzliwym życiu i o tym, jak pomagała w ocaleniu żydowskich dzieci. Natomiast II część spektaklu była poświęcona świadectwom uratowanych przez nią osób. Dzięki specjalnie przygotowanej scenerii, a także muzyce, słowu oraz prezentacji, młodzież z SP1 miała możliwość poczuć atmosferę tamtych czasów, czyli ponurych lat 40. XX w., i przekonać się, jak wyglądało życie w trakcie powstania w getcie warszawskim.

Te kilkanaście minut widowiska pozwoliło też naszym uczniom w skupieniu oraz ciszy zapoznać się z losami niezwykłej kobiety. Wszystko wyszło znakomicie. Dziękujemy bardzo! Dodatkowo w tym dniu wzięliśmy udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ma ona na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim (1943 r.). Ponadto społeczność szkolna wykonała żółte, papierowe żonkile, które symbolizowały nadzieję i pamięć o tym wydarzeniu. 

„To, co najcenniejsze, każdy ma w sobie. W sercu.”

Młodzi aktorzy z projektu „Irena” z kl. 7b: Nina Dudek, Karolina Nowik, Anita Rybak, Klaudia Gut, Emilia Gazda, Krzysztof Bakan, Krzysztof Roszkowski.

Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie ww. wydarzenia były panie: Monika Leszczyńska – nauczycielka historii (reżyserka i autorka scenariusza przedstawienia), Katarzyna Bielecka-Sikora (scenografia) oraz Agnieszka Chorosza (opieka nad młodymi aktorami).  

MLe

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...