Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
22-04-2024

19 kwietnia 2024r.przystąpiliśmy do akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - upamiętniającej 81 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

19 kwietnia 2024r. przypięliśmy papierowe żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć.

W tym roku odbyła się już dwunasta edycja akcji społeczno-edukacyjnej pt. „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Polega ona na tym, że co roku 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04.1943r.), wolontariusze przekazują społeczności lokalnej papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach warszawskiego getta w 1943 roku.  Nie mają one na celu wyrażania poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw czy narodów, są wyrazem pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim, który zawsze 19 kwietnia (aż do swojej śmierci w 2009r.), w rocznicę wybuchu powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. W tym roku my również staliśmy się takimi wolontariuszami i wykonaliśmy własnoręcznie symboliczną liczbę żonkili. Na korytarzach naszej szkoły pojawiły się także tablice upamiętniające to wydarzenie, a na lekcjach historii odbyły się zajęcia tematyczne, na których nasi uczniowie dowiedzieli się o przyczynach i skutkach trwającego 27 dni powstania w getcie warszawskim ( 19.04.1943r. – 16.05.1943r.). W wybranych klasach uczestniczyliśmy również w muzealnych warsztatach online z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, na których przyjrzeliśmy się temu, jak wyglądało życie warszawskich Żydów przed II wojną światową, jak zmieniła je okupacja i co spowodował wybuch powstania. Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty filmów i relacji, a także stworzyliśmy przestrzeń do rozmowy o niełatwej historii i pamięci o niej.

red. A.Franczak

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...