Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-03-2024

Prawie 200 pięściarzy z ponad 30 klubów, setki rękawic bokserskich i ochraniaczy, lśniące puchary i medale, głośny doping, prawdziwy smak zwycięstwa, a niekiedy gorycz porażki. To bilans czterodniowych Mistrzostw Dolnego Śląska w Boksie.

W połowie marca do Lubania przyjechali najlepsi pięściarze z Dolnego Śląska. Zespoły bokserskie przyciągnęła 78. edycja dolnośląskich mistrzostw.

- Wydarzenie zorganizował Klub Sportowy Bojan Boks Lubań mówiła Sekretarz Klubu Sportowego Bojan Boks Lubań, Gabriela Murias. - To była nasza inicjatywa. Organizując mistrzostwa właśnie w Lubaniu, chcieliśmy pokazać, że małe miejscowości mają potencjał i też potrafią udźwignąć takie przedsięwzięcie. Wszyscy podkreślają, że organizacyjnie spisaliśmy się na szóstkę z plusem. Piękne medale, ciekawi goście. Podobno wysoko podnieśliśmy poprzeczkę zdradziła G. Murias.

Faktycznie od 14 do 17 marca br., wchodząc na halę sportową Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, można było poczuć prawdziwego ducha walki. Słysząc „Ring wolny – boks!” każdy z dreszczykiem emocji spoglądał na pojedynek. A tych nie brakowało. W bokserskie szranki stanęło 29 pięściarek i 160 pięściarzy. Jedni wrócili do domu z medalem, inni z nowymi doświadczeniami i znajomościami, a jeszcze inni z tym i z tym.

Wiele emocji dostarczyła wizyta Wojciecha Bartnika, ostatniego zdobywcy medalu dla Reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich. Kto wie, może sam mistrz olimpijski wręczył medal przyszłemu reprezentantowi Polski. Bo świetnych zawodników w Lubaniu nie brakowało.

- Najlepszym kadetem został Oliwier Pędlowski (Bojan Boks Lubań), juniorką Nicole Strugała (WKS Śląsk Wrocław), juniorem Maciej Idzi (Karpiński BOKS Zgorzelec), zawodniczką Monika Wójcik (AK 47-Akademia Kickboxingu Legnica), zawodnikiem Paweł Sajda (IMPERIUM BOXING). W klasyfikacji punktowej pierwsze miejsce zajęła Adrenalina Wrocław, drugie Imperium Boxing Wałbrzych, zaś trzecie WKS Śląsk Wrocław. Dodam jeszcze, że nasz klub oprócz Oliwiera reprezentowali również Szymon Baszak (brąz) oraz Jacek Wilk (brąz) – wymieniał Wiesław Bojanowski, trener i prezes Bojan Boks Lubań.

Jednak turnieje to nie tylko rywalizacja. Kiedy widzi się, że zaraz po gongu na przerwę przeciwnicy uśmiechają się do siebie, zaś po zakończonym starciu potrafią przyjaźnie uścisnąć sobie dłonie, to wiadomo, że boks to nie tylko sztuka walki. W tym miejscu warto nadmienić, że niezwykłą klasę i umiejętności bokserskie pokazali Mike Drużga (Md Boxing Club) oraz Władysław Mieszkow (WKS Śląsk Wrocław), stąd właśnie ich pojedynek sędziowie uznali za najlepszy.

Oprócz wyłonienia Mistrzów Dolnego Śląska celem zawodów w kategoriach wiekowych: kadetów, juniorów, młodzieżowców, seniorów, była popularyzacja pięściarstwa na terenie Dolnego Śląska.
- Cieszy mnie, że rosną kolejne pokolenia pięściarzy. Jako klub staramy się dbać o bokserskiego ducha. W Lubaniu i Olszynie na zajęcia uczęszcza około stu zawodników w różnym wieku. Dużą radość sprawiają nam najmłodsi pięściarze, bo jak wiadomo, czym skorupka za młodu… a przecież sport to zdrowie podkreślał W. Bojanowski.

Na mistrzostwach pojawili się przedstawiciele Polskiego Związku Bokserskiego – prezes Grzegorz Nowaczek i jego zastępca Maciej Demel. Panowie nie przyjechali z pustymi rękoma. Brązową odznakę, za ogromny wkład w rozwój polskiego boksu olimpijskiego, otrzymał trener Wiesław Bojanowski. Za wspieranie klubu odznaczono również Burmistrza Miasta Lubań Arkadiusza Słowińskiego. Dodatkowo medalami z okazji 100-lecia Polskiego Związku Bokserskiego, uhonorowano trenerów Mariusza Burzyńskiego oraz Krzysztofa Sadłonia.

- Gala była dla nas wyjątkowym wydarzeniem, któremu towarzyszyła atmosfera pełna ekscytacji – mówiła Sekretarz Bojan Boks Lubań. - To moment, który na zawsze będziemy pamiętać. Na szczególnie podziękowania, za ogromny wkład, poświęcenie i zaangażowanie, zasłużył Wiesław Bojanowski. To jest nasz mentor, który nie tylko uczy, ale też zaraża swoją pozytywną energią. Dzięki niemu dzieje się w lubańskim (i nie tylko lubańskim) świeci boksu – zaznaczyła G. Murias.

Nad prawidłowym przebiegiem walk czuwali sędziowie: Małgorzata Kiner, Andrzej Czerwiński, Arkadiusz Sławiński, Filip Szarkowicz, Tomasz Senyk, Arkadiusz Grabowski, Grzegorz Samczuk, Maciej Gromek. Wspierali ich delegat techniczny - Wioletta Zawisza oraz Delegat  Sportowy - Tomasz  Pańko, a przewodzili im Sędziowie Główni: Ryszard  Makowski oraz Sebastian Świątek.

Bez wątpienia, najlepszym podsumowaniem wydarzenia będzie wpis zamieszczony w kronice Bojan Boks Lubań: „Klub Imperium Boxing Wałbrzych pragnie wyrazić głębokie uznanie i podziękowanie organizatorowi oraz wszystkim zawodnikom. Za ich niezłomność i determinację podczas Mistrzostw Dolnego Śląska w Boksie w Lubaniu. „Nie mierz siły na podstawie ciosów, które potrafisz zadać, ale na podstawie ciosów, które jesteś w stanie wytrzymać, stając z powrotem na nogach”. Dziękujemy za każdy moment, który z nami dzielicie, inspirując do ciągłego rozwijania pasji i dążenia do perfekcji”.

(ŁCR)

Mistrzstwa Dolnego Śląska w Boksie 2024

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...