Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-05-2023

10.05.2023 r. czytelnicy lubańskiej biblioteki zaproszeni zostali w podróż do dalekiej Australii podążając śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego.

W 2023 roku przypada 150 rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego i w ramach docenienia dokonań tego odkrywcy Sejm ustanowił 2023 Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. W uchwale podkreślono, że Strzelecki to “wybitny badacz, podróżnik, odkrywca i filantrop, pierwszy Polak, który okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych”.

10.05.2023 r. czytelnicy lubańskiej biblioteki zaproszeni zostali w podróż do dalekiej Australii podążając śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego - geografa, geologa, podróżnika, wybitnego badacza wspomnianego kontynentu. Oglądając prezentowane slajdy można było przenieść się na jedno z pasm Wielkich Gór Wododziałowych i ich najwyższy szczyt, będący jednocześnie, najwyższym wierzchołkiem lądowej części Australii. Mowa oczywiście o Górze Kościuszki. Zebrani goście poznali historię kraju i jego mieszkańców, usłyszeli wiele ciekawostek i praktycznych wskazówek odnośnie do podróżowania po kraju kangurów.

Wszystko to było możliwe dzięki uprzejmości pani Barbary Grzybek, starszego kustosza Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu. Pani Barbara przedstawiła prezentację opartą na osobistych doświadczeniach podczas służbowego pobytu w Australii. Zgromadzeni słuchacze mieli okazję zobaczyć ten kraj z innej perspektywy niż okiem zwykłego turysty. Jednocześnie dowiadując się, że Polskie Archiwum Państwowe wspiera działania związane z ochroną polskiego zasobu narodowego za granicą, głównie poprzez pomoc instytucjom polonijnym we właściwym zabezpieczaniu zbiorów oraz ich udostępnianie i popularyzację.

Biblioteka w Lubaniu składa serdeczne podziękowania dla p. Barbary zaprezentowany wykład.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...