Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-01-2013

REALIZACJA PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO „ BĄDŹ BEZPIECZNY” z wykorzystaniem elementów programu pierwszej pomocy „ Ratujemy i uczymy ratować”

Umiejętne zachowanie się i czynności ratownicze przygodnych świadków nieszczęśliwego zdarzenia mają zasadniczy wpływ na dalszy los osoby poszkodowanej. Do tego trudnego i odpowiedzialnego zadania trzeba być przygotowanym już od wieku szkolnego, dlatego uczniowie klasy II c na początku stycznia przystąpili do realizacji programu profilaktycznego „ Bądź bezpieczny” z uwzględnieniem zadań ogólnopolskiego programu „ RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”.
Uczestniczyli w zajęciach warsztatowych podczas, których uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Poznali zasady zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia oraz zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
 

Program składał się z 10 zajęć dydaktycznych związanych ściśle z realizacją zadań edukacji zdrowotnej prowadzonych w formie zabawy i ćwiczeń z nauką zasad udzielania pierwszej pomocy. Oglądali film z instrukcją ćwiczeń w zakresie resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Odwiedzili Pogotowie Ratunkowe i Szpital Rejonowy w Lubaniu. W wyniku realizacji programu uczniowie nabyli umiejętności niezbędne przy udzielaniu pierwszej pomocy. Znają zasady bezpiecznych zachowań na drodze, w czasie gier i zabaw. Wiedzą, że należy ostrożnie posługiwać się niebezpiecznymi narzędziami. Potrafią wezwać pogotowie ratunkowe i są gotowi do niesienia pomocy poszkodowanym. Wiedzą jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Znają zagrożenia mogące powstać na skutek zetknięcia się z pracującym urządzeniem elektrycznym. Wiedzą, jak należy zachować się podczas ataku psa.

Uczniowie dostrzegają związek pomiędzy nierozważnym zachowaniem się dzieci a występowaniem wielu niepotrzebnych wypadków. Pamiętajcie: Kto się popisuje, ten w wielu wypadkach tego żałuje. Zachęcamy wszystkich do pogłębiania wiedzy w zakresie udzielania i wzywania pomocy. Być może w swoim życiu znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz ratownikiem.

Zapamiętaj numer ratunkowy 112.
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...