Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-09-2022

Dziś w Ośrodku Specjalistycznym Straży Granicznej w Lubaniu oddano do użytku hangar szkoleniowy z symulatorem samolotu.

zdjecie grupowe, ok 40 osób stoi na tle kadłubu samolotu

Obiekt będzie przeznaczony do celów szkoleniowych dla polskich i zagranicznych służb, które będą brały  udział w operacjach powrotowych, również tych organizowanych przez  Agencję Frontex.

Od wielu lat do Europy napływają fale migrantów i uchodźców. Część z tych osób powróciła do kraju pochodzenia, ale wielu z nich pozostało  na terenie Unii. Niektórzy zalegalizowali swój pobyt w Europie. Ci, którym to się nie udało - na mocy obowiązujących w UE przepisów  muszą  wrócić do swoich krajów, często w drodze deportacji drogą lotniczą, tzw. operacji powrotowych.

 – Już w listopadzie odbędą się szkolenia dla partnerów spoza naszego kraju, bo trzeba powiedzieć, że operacje powrotowe, to chyba taka „pięta achillesowa” całej Unii Europejskiej. I dlatego trzeba być przygotowanym do realizacji tego zadania – mówił Zastępca Komendanta Głównego SG gen. bryg. SG Grzegorz Niemiec.

Proces tworzenia omawianej bazy szkoleniowej rozpoczął się trzy lata temu. Niektórzy funkcjonariusze lubańskiego Ośrodka są trenerami międzynarodowej Agencji Frontex (Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej ) i podczas służby we Frontexie poznali  główne bolączki europejskich służb granicznych. Aby podnieść poziom wykonywanych zadań, opracowali  koncepcję utworzenia wyspecjalizowanej bazy szkoleniowej, która umożliwiłaby podnoszenie kompetencji  funkcjonariuszy i wypracowywanie nowych mechanizmów i dobrych praktyk, umożliwiających bezpieczne powroty cudzoziemców do krajów ich pochodzenia.

Pomysł uzyskał akceptację Komendy Głównej Straży Granicznej i wsparcie finansowe z unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI). Dzięki temu wybudowano  hangar, w którym został umieszczony symulator samolotu oraz gruntownie wyremontowano budynek szkoleniowy, w którym powstały miejsca noclegowe oraz nowocześnie wyposażone sale wykładowe.  

- Stworzenie tej bazy nie obyło się bez trudności. Po drodze pojawił się Covid i utrudnienia związane z uzyskiwaniem zezwoleń budowlanych, rozstrzyganiem przetargów czy realizacją samych robót. Oprócz tego na miejscu hangaru wykopano niewybuchy i konieczna była ewakuacja w celu ich unieszkodliwienia. Mimo tego całe przedsięwzięcie udało się zrealizować i mam nadzieję, że będzie to służyło budowaniu potencjału nie tylko polskiej Straży Granicznej, ale również naszych partnerów, z którymi będziemy współpracować - podkreślał Komendant OSS SG w Lubaniu płk SG Jacek Wysokiński.

Lubańskie centrum szkoleniowe jest najnowszym  tego rodzaju obiektem w Europie i co za tym idzie- najnowocześniejszym.

Koszt inwestycji to 26,6 mln. zł.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...